Nikt nie powiedział, że urządzenia składające się na profesjonalne wyposażenie siłowni muszą być skomplikowane w budowie i obsłudze. Czasem najprostsze akcesoria są tymi najbardziej skutecznymi. Tak jest chociażby w przypadku piłek do fitnessu, które cieszą się dużą popularnością.

Piłki wykorzystywane w fitnessie to gumowe akcesoria z uchwytami, które umożliwiają utrzymywanie odpowiedniej równowagi przez ćwiczących. Są powszechnie stosowane, często stanowią element wyposażenia przedszkoli i podstawową z domowych zabawek. Na piłkach można bowiem zarówno bawić się, jak i ćwiczyć.

W jakich sytuacjach ćwiczenia na piłce mogą przynieść najlepsze rezultaty? Przede wszystkim, jeśli chcemy wzmocnić mięśnie nóg. Podskakiwanie na piłce pozwoli osiągnąć tu efekt podobny do tego, jaki można wypracować, ćwicząc na profesjonalnych przyrządach na siłowni. W odróżnieniu jednak od profesjonalnego wyposażenia siłowni, ćwiczenie na piłce jest mniej skomplikowane, a poza tym daje wiele radości.

Piłka do fitnessu pozwala nie tylko wyszczuplić uda, lecz także umożliwia ćwiczenie umiejętności utrzymywania odpowiedniej równowagi. Piłka jest też świetna jako przyrząd do rehabilitacji. Umożliwia korekcję wad postawy, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają rosnąć, a już mają problemy z kręgosłupem. Jako narzędzie rehabilitacji, piłka sprawdza się także przy rehabilitacji po kontuzjach oraz w przypadku wielu chorób, na przykład związanych z zanikiem mięśni.

Dzięki temu, że jej zakup nie stanowi dużego wydatku, można ją kupić nie tylko do siłowni, lecz także do domu i korzystać z niej w każdej chwili. Piłki do fitnessu wykonane są z wytrzymałych materiałów, nie jest więc łatwo je przebić.

Aby piłka mogła spełniać swoje zadanie, wystarczy tylko ją napompować. Można zrobić to samemu, można też skorzystać z pompki. Wiele piłek w zestawie ma pompkę do pompowania, dzięki czemu nasz przyrząd do ćwiczeń szybko może być gotowy do użycia.

W profesjonalnych klubach fitness, piłki stają się podstawowym elementem wyposażenia. Ćwiczenia na nich pozwalają na wprowadzenie urozmaiceń do regularnych treningów. Dzięki temu, ćwiczenia nigdy nie są przewidywalne, a sama piłka daje duże możliwości.

Oczywiście, z piłek do fitnessu korzystają głównie panie, panowie na siłowni szukają bardziej zaawansowanych urządzeń, które pozwolą im trenować z obciążeniem. Fitness jest uważany przez panów za mało efektywny.

Jest w tym przekonaniu trochę racji, gdyż wszelkie ćwiczenia fitnessowe służą przede wszystkim modelowaniu sylwetki i ujędrnianiu ciała, a nie rozbudowywaniu mięśni. Mężczyznom nie zależy na szczupłych udach czy wąskiej talii. Dla nich najważniejsza jest możliwość eksponowania mięśni, dlatego właściciele siłowni, którzy chcą przyciągnąć klientów, muszą zadbać o to, by profesjonalnie wyposażona siłownia posiadała zarówno sprzęt dedykowany głównie dla kobiet, jak i taki, który szczególnie przypadnie do gustu mężczyznom.

W praktyce często wygląda to tak, że siłownie i kluby fitness funkcjonują jako osobne miejsca do ćwiczeń. Na siłowni zgromadzony jest tylko taki sprzęt, który sprawdza się przy ćwiczeniach oporowych, natomiast w klubach fitness dominują proste w obsłudze akcesoria, takie jak wspomniane już piłki, taśmy gimnastyczne, steppery czy skakanki.

Zdarza się jednak i tak, że na terenie siłowni wydzielona jest osobna sala do fitnessu. Panie mają więc wybór - po zakończonym treningu, zawsze mogą przejść na siłownię, aby pobiegać na bieżni.